Aktuality


 

 

 

Sport a sportovní úspěchy

   Krásy krajiny a okolí jsou nejčastějším důvodem, proč jsou naši spoluobčané hrdí na to, že žijí právě v naší obci. Častým důvodem hrdosti je i skutečnost rodiště a historie. My, občané Obce Vrhaveč, však můžeme být hrdí i na to, jakých úspěchů dosahují sportovci žijící mezi námi.

   Sport nabízí spoustu možností, přináší uspokojení i zklamání, radost i smutek, vysportované postavy, nebo úrazy, které často mohou ukončit kariéru. Sport je náročný na čas, ale mnohdy i na finance. Sport a pohyb je nedílnou součástí života člověka i dnešní moderní doby. Úspěchy sportovců na vrcholových soutěžích a kláních se přenáší do menších obcí a tělocvičných jednot.

   U nás působí několik takových sportovních sdružení – TJ Sokol Vrhaveč, TJ Sokol Neznašovy a TJ Sokol Malá Víska, přičemž Sokol Malé Vísky se věnuje lednímu hokeji a to v Plzeňské krajské soutěži sk.A a dosahuje slušných výsledků, vždy kolem 7 místa. Vrhavečský fotbalový klub má své zastoupení v Okresním přeboru mužů svým „Áčkem“, které se již léta pohybuje svými výsledky mezi druhým a čtvrtým místem. Sokol Vrhaveč „B“, hrající IV. třídu sk.A se může pochlubit na konci sezóny vždy kolem druhého, nebo třetího místa a na svých hřištích se pravidelně setkávají s hráči TJ Sokol Neznašovy, kteří poté, co opustili III.třídu hrají stejnou soutěž a umístili se na 8. místě. V Neznašovech však funguje ještě jedno fotbalové sdružení. Jsou to děvčata, která hrají Dívčí amatérskou fotbalovou ligu (DAFL). Jejich tým byl seskupen již v roce 2000 s názvem INDIÁNKY. Dnes se jmenují SOKOLKY NEZNAŠOVY, jejich hráčky se vystřídaly většinou z důvodu mateřských povinností, ale nadšení a sportovní elán jim neschází, což dokazují nasbírané trofeje.

   Cílevědomá práce s dětmi v místní mateřské a základní škole se promítá i ve výsledcích našich mladých sportovců. Zapálení a nadšení do sportu u mladé generace je třeba posoudit i z hlediska prevence proti obezitě, drogám a jiným negativním vlivům. Desítky diplomů a pohárů jsou vzpomínkou na úspěchy, které snad každý mohl absolvovat v období školní docházky.

   Školáci z našich obcí jsou velmi aktivní sportovci. Fotbal od malička hraje v SK Klatovy Zdeněk Cibulka a na fotbalových výsledcích v TJ Start VD Luby se podílejí bratři Hynek a Vojtěch Holý, Vašík Hrach, Jan Holý, Ondřej Toman, Pavel Jiřinec, bratři Michal a Matěj Pivoňkovi a bratři Hynek a Jáchym Pikhartovi, kteří také hrají za HC Klatovy lední hokej stejně jako bratři Vojtěch a Jakub Lavičkovi. Stejný sport u HC Domažlice provozuje Josef Vincent Skořepa a jeho sestra Anička Kateřina Skořepová už má tři zlaté medaile z Oblastních krasobruslařských závodů.

   V BK Klatovy hraje basketbal Magdalena Mundlová a v roce 2014 v Oblastním přeboru se svým týmem vybojovala první místo a po postupu do Národního finále skončily na osmém místě. Také její sestra Michaela Mundlová hraje basket a v BK Klatovy hraje za ženy i Karolína Cibulková. Volejbal je další z míčových her, kterou hrají v SK Volejbal Klatovy v Krajských soutěžích a v Českém poháru Lucie Marešová a Eliška Bauerová za starší žákyně, Klárka Marešová se Zuzkou Jiřincovou za mladší žákyně a Pavel Jiřinec za starší žáky.

  Obrovské úspěchy sklízí naši sportovci v týmu Cyklosport Pit-stop Klatovy v Plzeňské amatérské lize horských kol, kde ve svých kategoriích v roce 2014 skončila Anička Mundlová na celkově třetím místě, Vašek Mundl celkově čtvrtý a čtyřikrát se zúčastnil Českého poháru, Tereza Mundlová celkově skvělé první místo a v Českém poháru celkově 24. místo a Josef Vincent Skořepa celkově čtvrté místo a má za sebou dvě účasti v Českém poháru. Vašek Mundl k tomu ještě jezdí cyklokros za tým Cyklosport Pit-stop Klatovy a v Českém poháru se umístil na dvacátém místě, v soutěži družstev v Českém poháru si celkově vydřeli třetí pozici

   Náročný sport, jako je sportovní gymnastika, který dělá Pavlinka Švátorová přináší nemalé úspěchy. V roce 2012 na Republikové soutěži 8. místo, v roce 2013 na Republikové soutěži 8 místo, v roce 2014 na Tandemových závodech Středočeského kraje 1. místo démantový tandem, 1. místo zlatý tandem, na jarním poháru 2. místo, na Kvalifikačním závodě západočeského kraje na republikové finále v Plzni 1. místo a poté na Republikové soutěži ve sportovní gymnastice v Doubí u Třeboně 28.místo. Letos v Okresním přeboru žáků základních škol ve sportovní gymnastice - 19.3.2015 obsadila 1. místo žáků 4.-5.tříd. Všechny její ocenění se skrývají za spoustou času, dřiny a úrazů. Adélka Faitová s tanečním seskupením TS MODERN STARS také pravidelně sbírají přední příčky na svých tanečních soutěžích a vystoupeních a na Celosvětové soutěži Společenského a uměleckého tance v ČR 4-8.11.2015 děvčata dosáhla na nejvyšší stupínek a Adélka se tak stala Mistryní světa.

   V motoristickém sportu nás reprezentují bratři Petr a Pavel Polákovi, Pavel už sice dělá jen mechanika, ale Petr jezdí na motorce od pěti let a v roce 2009 byl druhý na MMČR v 50ccm a první v Lorenc Logistic cupu. V roce 2012 dosáhl Mistra České republiky a byl osmý na světě v kubatuře 65ccm, ve stejné kategorii byl v roce 2013 třetí a v loňském roce vyjezdil opět Mistra ČR a ve světě obsadil dvanácté místo v 85ccm. Také Pavel Vítovec se svou motorkou závodí na Mistrovství republiky a Krajských přeborech. Otakar Výborný již není žádný školák, ale za zmínku stojí alespoň to, že je Mistr republiky v Rallycrossu Divize1 (2006), v Autokrosu byl třetí v MMČR v Divizi1 (2010), Vícemistr v Zóně střední Evropy (2010), třetí v MMČR v Divizi SuperCars (2010) a třetí v Mistrovství Evropy (2013). V roce 2015 se stal Otakar Mistrem Evropy v autokrosu v nejsilnější divizi Touring autokros. Jan Talaš se ve svých devíti letech stal nejmladším automobilovým závodníkem v ČR. V Hobbyrallycrosu MČR v sezóně 2004/2005 nasbíral 8 vítězství a 4 druhá místa a v Rallye poháru mládeže 2011-2013 vyhrál všechny závody. Zúčastnil se i několika mezinárodních závodů a k dnešnímu dni má okolo stovky pohárů. Jeho bratr Jakub Talaš jezdí s motokárou od roku 2007, na Mistrovství světa v roce 2011 byl na 17 místě ve své kategorii, v roce 2013 na Italském mistrovství druhý a v roce 2014 dosáhl titulu Mistr České republiky v Poháru MČR a Mistr republiky v Kartingcupu. Na svém kontě má přes 60 pohárů a v letošním roce přestupuje do kategorie 125 ccm.

   I dobrovolní hasiči svými pravidelnými soutěžemi vlastně provozují sport. Jejich tréninky jsou taktéž fyzicky náročné, vyžadují sílu a obětavost. SDH Malá Víska, SDH Vrhaveč, SDH Neznašovy a SDH Radinovy se pravidelně zúčastňují soutěží Pošumavské hasičské ligy a věnují se přípravě mládeže při níž děti získávají znalosti, ale i praktické zkušenosti ze všech oblastí hasičské činnosti, včetně požárního sportu. V jednotlivých kategoriích tak hasiči dosahují velmi dobrých výsledků a hasiči z Neznašov se navíc zúčastňují soutěží v požárním sportu.

   Ve Vrhavči, Malé Vísce, Neznašovech, Radinovech, na Černých Krávach a na Hejně žije i několik zapálených včelařů, je zde spolek zahrádkářů, několik mysliveckých sdružení, je zde mnoho dobrých lidí, kteří svou obec milují a jsou pyšni na ni i na své předky. Díky všemu o čem jsem se zmínil jsme právem hrdí na to, že můžeme žít právě tady. Děkujeme.

 

Je mnoho odvětví sportu a je mnoho sportovců, pokud jsem však na někoho zapomněl, velice se omlouvám.

Rostislav Doležal, starosta obce.Pravidelně aktualizovaný přehled nabídek práce nově i na portálu naší obce!


 Na portálu města byla spuštěna nová služba nabízející ucelený komplexní přehled pracovních nabídek z našeho města a jejího nejbližšího okolí. Pracovní nabídky se týkají jak hlavního, tak vedlejšího pracovního poměru, brigád a nezapomíná se zde ani na nabídky práce pro osoby se zdravotním postižením. V nové sekci najdete také aktuality z trhu práce, právního rádce, a k dispozici jsou zde i kontaktní údaje na Úřad práce. Přehled nabídek zaměstnání je několikrát denně aktualizovaný.

Pracovní nabídky jsou dodávány největším pracovním portálem v České republice Prace.cz a jsou zde zahrnuty i vybrané nabídky z Úřadu práce z našeho regionu.Víceúčelový areál

 

    

VRHAVEČ – CESTOVNÍ RUCH V ZÁZEMÍ ŠUMAVY“

Spolufinancováno Evropskou unií z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad - registrační číslo projektu: CZ 1.14/3.1.00/29.02853

 

Cílem projektu bylo vybudování víceúčelového hřiště s umělým povrchem vel. 20x40 m, beach volejbalového hřiště, dětský koutek s průlezkami pro děti a cvičební prvky pro dospělé.

 

Jak to bylo:

Vše začalo o prázdninách v roce 2013.

Projekt byl nazván „VRHAVEČ – CESTOVNÍ RUCH V ZÁZEMÍ ŠUMAVY“.  Jednotlivé aktivity, které byly do projektu zařazeny, vycházely z požadavků spoluobčanů a podmínek programu poskytovatele dotace.

Zpracovatelem projektové dokumentace a žádosti o podporu byla společnost Adestik s.r.o., zastoupená Ing. Drahoslavem Kourou (jednatelem spol.).

Základním dokumentem byla tedy projektová dokumentace, kterou vypracoval projektant Radim Koura  v období říjen - prosinec 2013, na jejímž základě byl sestaven rozpočet projektu.                                        

20.12.2013 jsme výše uvedený projekt předložili s žádostí o finanční podporu z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad na Úřad regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Projekt, na jehož přípravě jsme více než půl roku pracovali, uspěl a byl to úspěch velký! Naše žádost byla úspěšná a získali jsme podporu a mohli jsme začít připravovat vlastní realizaci.

Na místním sokolském sportovišti visel velký půdorys vysněného areálu, který informoval širokou veřejnost o probíhajícím projektu.

Celkové náklady projektu činily 3.839.152,- Kč, s tím, že na jeho realizaci obdržíme dotaci ve výši 85% celkových nákladů – to je 3.263 279,- Kč. Zbylých 15% bylo doplaceno z rozpočtu obce.                                                                         

Zahájení vlastní realizace projektu bylo naplánováno na červenec 2014 a ukončení na září 2014.

Na dodavatele stavby proběhlo výběrové řízení. Zvítězila firma LUKO – trávníky s.r.o.. z Dýšiny, se kterou byla 26.6.2014 sepsána smlouva o dílo. Společně s ní se do veřejné zakázky malého rozsahu přihlásily firmy: BP STAVBY CZ s.r.o. Dýšina, Lesní stavby s.r.o. Nýrsko, Rentec profesional s.r.o. Třemošná a SPORTOVNÍ PODLAHY ZLÍN s.r.o..

Stavební dozor zajišťoval Ing. Ivan Šillar, autorský dozor projektanta Radim Koura a administrátorem projektu byl Ing. Drahoslav Koura, kteří dohlíželi na realizaci celého projektu, dodržování podmínek vyplývajících ze Smlouvy o poskytnutí dotace,  připravovali mimo jiné monitorovací zprávy a závěrečné vyúčtování stavby apod.

V celkem rozsáhlém sportovišti se nachází víceúčelové hřiště s umělým povrchem (tenis, volejbal, nohejbal, košíková, florbal, malá kopaná) a samostatné beach volejbalové hřiště. Součástí areálu je dětské hřiště s prvky pro seniory (věž se skluzavkou a houpačkami, síťová prolézačka s hrazdami, vahadlová houpačka žirafa a koník, dětský dřevěný domek, pískoviště s krytem, cvičící stroje pro mládež a seniory: senior - dřepkin, senior - běžec, senior - pastrenér a senior – vzpírání. V zimním období je možné víceúčelové hřiště užívat k bruslení.

Tento krásný sportovně rekreační areál je přístupný pro veřejnost a doplňuje další sportovní stavby v areálu (požární nádrž využívaná jako koupaliště a fotbalové hřiště místní organizace TJ Sokol) a v blízkosti stezka pro pěší a cyklotrasa č. 38 ve směru na Klatovy a směrem do SRN.

Náš projekt byl rozsáhlý, měl mnoho různorodých aktivit, ale práce na vlastní realizaci však postupovaly rychleji, než jsme při zpracovávání žádosti předpokládali a tak se můžeme pochlubit široké veřejnosti s úspěšně realizovaným projektem, jehož partnerem je Restaurace Penzion Neznašovy, poskytující nejen ubytovací služby ale i gurmánské zážitky http://www.penzionneznasovy.cz

Koncem roku 2014 byl projekt finančně uzavřen a termín závěrečné monitorovací zprávy s žádostí o platbu na ROP Jihozápad je leden 2015.

Stavební ruch a s ním spojené komplikace a omezení zasáhly téměř každého v naší obci. Touto cestou ještě děkujeme všem za Vaši shovívavost a porozumění.

Rostislav Doležal - starosta obce

 Cyklotrasa

Oznamujeme,
že došlo k propojení poslední části cyklotrasy č.38
v katastru obce Vrhaveč.

Trasa je průjezdná od Klatov přes
Malou Vísku, Vrhaveč, Radinovy až do Běšin.

Celý úsek je mimo hlavní komunikaci I/27.
vrhavec_footer.png